Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Historie hvězdárny PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 12 Prosinec 2010 22:37

Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová je lidová hvězdárna, stojící na kopci zvaném Hammerák v oblasti jihovýchodního okraje města Moravská Třebová. Nachází se v nadmořské výšce 412 m n. m, souřadnice: 49°45′02″ s. š., 16°40′37″ v. d.

 

O vybudování hvězdárny se zasloužil především pan učitel Boleslav Tecl, vedoucí astronomického kroužku pro děti a mládež. Jeho úsilí, zajistit důstojné sídlo pro vzdělávání dětí a popularizaci astronomie obecně, bylo odměněno v roce 1971, kdy byla stavba hvězdárny pro potřeby Domu pionýrů a mládeže v Moravské Třebové konečně započata.

Boleslav_Tecl  Boleslav Tecl (31.12.1928-19.2.1981)

Stavební práce probíhaly v rámci akce Z. Pan učitel Tecl a členové jeho astronomických kroužků šli příkladem ostatním dobrovolníkům. V roce 1976 byla hvězdárna konečně slavnostně otevřena a zpřístupněna i široké veřejnosti. Pozorovatelna byla vybavena dalekohledem typu cassegrain, průměr primárního zrcadla 300 mm, ohnisková vzdálenost Fp = 1500 mm, Fs = 4500 mm.

kdysi
Hvězdárna krátce po otevření

V současnosti je hvězdárna ve zdevastovaném stavu. Vandalové, zloději a čas zanechali jizvy jak na budově, tak na jejím zařízení a vybavení.
Skupina dobrovolníků - amatérských astronomů pracuje na zprovoznění hvězdárny, aby mohla opět sloužit ke svému původnímu účelu, což je zejména vzdělávání dětí v oboru astronomie a souvisejících vědních oborech (obnovení činnosti astronomického kroužku při DDM) a v neposlední řadě i k popularizaci astronomie.

soucasnost
Současný stav.

Zároveň vzniká i článek na Wikipedii a tyto webové stránky.


 

Aktualizováno Čtvrtek, 25 Červenec 2019 07:07
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.