Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Pozorování z 18/19.05.2012 PDF Tisk Email

Pozorování ze dnů: 18/19.05.2012

Čas: zhruba 23:00 až 01:00 CEST

Účel pozorování: "První" světlo, seznámení se systémem SYNSCAN a s novým dalekohledem/montáží, rekreační pozorování pro veřejnost.

Stanoviště: před hvězdárnou Boleslava Tecla v Moravské Třebové

Přítomni: Dagmar Jarošová, Jiří Gracias, profesor Jarůšek, 20 Nizozemských dětí a jejich učitelé.

Pozorovací technika: Úplně nový, poprvé k veřejnému pozorování použitý dalekohled Sky Watcher, Newton 254mm/1200mm na těžké navigované montáži NEQ-6 SYNSCAN (typ BKP25012NEQ6 SYNSCAN). K dispozici pouze okulár 28mm a okulár Hyperion Click stop zoom 8-24mm.

Povětrnostní podmínky: Ze začátku pozorování oblačno, poté až polojasno až skoro jasno. Průměrná atmosférická extinkce, na seeing jsme se příliš nekoncentrovali.

Poznámky k pozorování: Jednalo se o první pozorování dalekohledem na montáži, zatím ještě neustavené na severní světový pól. Zpočátku ani nešlo ustavit montáž na celkem tři hvězdy, částečně kvůli nedostatečné znalosti SYNSCAN, částečně kvůli mizernému počasí. Po zlepšení počasí a možnosti rozjet plnohodnotné pozorování, jak už to chodívá, promrzlá veřejnost odešla...

Pozorované objekty:

 Pro veřejnost: M57 a M13. U kulové hvězdokupy byl dobře znatelný nárůst průměru objektivu dalekohledu oproti dříve na všechna pozorování používanému 203mm. Rozlišitelnost jednotlivých hvězd v kulové hvězdokupě, samozřejmě kromě počasí, zvětšení a dalších faktorů, velmi silně ovlivňují i velmi malé krůčky v průměru objektivu (zde 203mm→254mm)

Před připuštěním veřejnosti: Mars, kontrola kolimace na hvězdě Arcturus (v pořádku, zkolimováno přímo u dodavatele a Česká Pošta s balíkem evidentně zacházela hezky).

Po odchodu veřejnosti dále ke zkoušce dalekohledu a navigace: M92, krásně zelená NGC6210 v Herkulovi a dvojhvězda Albiero.

První testy a nápor veřejnosti obstála úplně nová technika téměř na výbornou, pozorovatelé už byli o něco slabší. Podotkněme ovšem, že k přípravě dalekohledu na louce u hvězdárny a výuce nejzákladnějších funkcí SYNSCANu, byly k dispozici jen dvě hodiny před příchodem veřejnosti.  Problém byl také se hvězdami ke zkalibrování (ustavení) montáže, které byly potřeba tři, přičemž tu třetí vždy během kalibrování překryl mrak. A nebo systém SYNSCAN nabízel nějakou, která byla zakrytá budovou hvězdárny, stromem... A možnost přepnutí na manuální výběr hvězd ke kalibraci byla ještě pozorovatelům neznámá.

Při pozorování se ještě ukázala jedna drobná nectnost optiky dalekohledu. Dalekohled je sice perfektně zkolimovaný, ale (a to jsme i předem čekali), optická osa má pár stupňů odchylky vůči mechanické ose tubusu. Přo otočení tubusu v kruzích tedy přestane správně fungovat navigace. Přeseřízení dalekohledu je novým úkolem na příště...

 

Jura

Aktualizováno Středa, 27 Březen 2013 09:49
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.