Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Pozorování 05/06.06.2012- přechod Venuše PDF Tisk Email

Pozorování ze dnů: 05/06.06.2012

Čas pozorování: přibližně 22:30 až 07:00 CEST

Účel pozorování: Noční pozorování k potěšení a ranní pozorování přechodu Venuše před Sluncem pro všechny návštěvnky.

Stanoviště: před hvězdárnou Boleslava Tecla v Moravské Třebové

Přítomni: Já (Jura), pejsek Lolinka, členka astronomického kroužku Aneta. Ráno pak ještě dvě paní učitelky se skupinkou asi dvaceti mladých žáků.

Pozorovací technika: Nový dalekohled Sky Watcher, Newton 254mm/1200mm na těžké navigované montáži NEQ-6 SYNSCAN (typ BKP25012NEQ6 SYNSCAN). K dispozici pouze okulár 28mm a okulár Hyperion Click stop zoom 8-24mm. Dalekohled Bresser Skylux NG 70 (achromatický refraktůrek 70/700mm). Sluneční filtr ATC Black 1 E-50, upravený tak, aby šel použít ve spojení s dalekohledem Bresser NG-70. Tento filtr je výborný také k použití jako mimoosový pro Newtony Sky Watcher, je- li upevněný přímo na krytce tubusu. Pomůckou k pozorování kotoučku Slunce při přechodu Venuče pouhým okem, byl navíc sluneční filtr vlastní výroby, původně určený pro 203/1000mm Newton. Projekční pozorování vzácného úkazu dále umožnil pro více zájemců najednou jednoduchý, ale skvělý papírový dalekohled Solarscope.

Povětrnostní podmínky: Zpočátku zataženo až oblačno, po 22. hodině postupně oblačnosti ubývalo. Po půlnoci už byly podmínky vcelku příhodné k nočnímu pozorování, chvíli oblačno, chvíli skoro jasno. Bohužel, rušil Měsíc, který byl téměř v úplňku. Měli jsme běžný koeficient extinkce (0,25m), normální seeing kolem 5/10. Ráno, k pozorování přechodu, bylo jasno, seeing byl samozřejmě takový, jaký je přes den běžný, tedy mizerný. Velkým problémem byla rosa.


Pozorované objekty: Měsíc těsně po východu, několik jasných hvězd, a hlavně, Venuše + Slunce

Průběh pozorování: Celou akci na hvězdárně, věnovanou pozorování přechodu Venuše, provázela smůla. Přesto se však nakonec zadařilo splnit alespoň to základní- umožnit zájemcům podívat se na něco, co, kvůli vzácnosti úkazu, už pravděpodobně nikdy neuvidí. Všechno začalo tím, že onemocněla vedoucí astronomického kroužku a hrozilo vážné nebezpečí, že nebude mít sil na hvězdárnu dorazit. Nakonec se tak stalo.

V rámci jakési náhrady jsme tedy zpočátku zkoušeli a Anetou různé triviální (ale snad aspoň trochu zábavné) fyzikální experimenty, sem tam doplněné i nějakým tím nejjednodušším počítáním. Vznik mg. pole při průchodu proudu vodičem, elektrolýzu, změnu objemu plynu (vzduchu) s teplotou, vznik tepla při průchodu proudu vodičem a snad i něco dalšího. Mezi tím jsme pomalu chystali dalekohled, který měl zůstat až do rána před hvězdárnou, kvůli polárnímu ustavení a zkalibrování pohonů (neboli také "ustavení") montáže. Plán byl totiž takový, že využijeme navigace dalekohledu při ranním pozorování a pokusíme se jej za bílého dne pro případné zájemce namířit na nějakou planetu, nebo nejjasnější hvězdu, vysvětlíme, proč přes den nejsou vidět hvězdy okem, ale proč jsou ty nejjasnější naopak pozorovatelné dalekohledem.

Použitý dalekohled je  úplně nový, zatím (doufám) úplně bez potřebné výbavy, a k napájení montáže je zatím (doufám) k dispozici jen síťový zdroj. Bohužel, tentokrát na hvězdárně chyběl prodlužovací kabel. Možná je tomu tak i dobře, kvůli bezpečnosti. Než jsme si všimli, že kabel nemáme, začali jsme totiž hledat, do jakých igelitů, fólií, hader, do kolika vrstev, jak vlastně, zabalíme síťový kabel a vše kolem tak, aby bylo pro nás pro všechny pozorování v mokré trávě bezpečné. Naštěstí nás ale absence prodlužky donutila k alternativnímu, ryze bastlířskému řešení, s tou výhodou, že mokrou trávou se táhla jen tenká dvoulinka, kde bylo jen naprosto bezpečných a od sítě galvanicky oddělených 12 voltů. Jen škoda, že tohle řešení znamenalo, že jeden z konektorů, ležící v trávě, nevydržel nápor nohou návštěvníků...

Asi kolem 22:15 se uvolnila oblačnost a mohli jsme spatřit nádherný, zčásti mraky zakrytý, kulatý Měsíc, jen chvíli po tom, co vyskočil nad obzor. Neváhali jsme a co nejrychleji jsme na něj namířili dalekohled. Krásný, vlnící se naoranžovělý obraz a pěkně viditelné krátery na torzu pozorovatelného terminátoru (Měsíc byl těsně po úplňku), to všechno nás oba dostalo. Poté dlouho nic, jen fyzikální hrátky a nějaké to stavění s úžasnou stavebnicí Optik Cabinet z osmdesátých let, až se obloha uvolnila natolik, že šlo ustavit montáž a nastavit navádění. Úkol na ráno byl tedy splněný. A protože Aneta, mezi tím, co jsem si venku hrál s dalekohledem, stačila usnout, sám jsem, vzhledem k únavě, nic dalšího nepozoroval. Jen jsem na jasných hvězdách pro jistotu otestoval správnou funkci navigace a pustil se do různých drobných, ale také nezbytných doplňkových prací. Měl jsem za sebou dlouhý den, málo spánku předchozí noci, hodně práce celý týden, a tak jsem nakonec také na chvilku ulehnul do křesla ke krátkému polospánku...

Přišlo ráno a skupina zájemců. A s tím další problém. Po namíření dalekohledu se ukázalo, že se přes noc stihla kompletně orosit zrcadla- to i přesto, že optika byla důsledně zakrytkovaná. 250mm dalekohled byl tedy na NEQ-6 už jen pro parádu. Nezbývalo, než urychleně najít nejzákladnější nářadí, z malé lišty Bresseru NG 70 odšroubovat upevňovací kruhy dalekohledu Meopta Proximus, zaměnit je za upínací kroužek refraktůrku Bresser a dát jej na NEQ-6 na místo majestátního 250mm. Teprve potom jsme mohli skupince zvědavců nabídnout pozorování poslední fáze přechodu Venuše před Sluníčkem. Až bylo po všem, mohli jsme dále nabídnout denní pozorování několika hvězd a planet, tentokrát menším přístrojem, než bylo původně v plánu. Nezadařilo se. Po pohledu na ovladač montáže bylo zřejmé, že neustálým náporem nohou návštěvníků na chvíli konektor v trávě nedokázal úplně správně sloužit a vypadlo napájení. I přesto, že na denní obloze nebylo možné zkalibrovat navigaci montáže podle hvězd, šlo by to podle Venuše (povolit ustanovky, fiktivně seřídit podle nějaké hvězdy, dát povel k nalezení Venuše, opět při povolených ustanovkách, najít manuálně Venuši a dotáhnout ustanovky). Bohužel, Venuše už nebyla vidět. Na obloze se zdánlivě nacházela jen nepatrný kousek od Slunce. Tím tedy naše pozorování skončilo.

Poznámky k pozorování: Viz. průběh pozorování. Toto pozorování především potvrdilo známý fakt, že nákup kvalitního dalekohledu je jen začátkem. A bez vybavení, alespoň nejobyčejnějšího, nelze na hvězdárně uspokojivě provozovat, byť sebekvalitnější a sebevětší dalekohled.

Závěr: Na závěr si všichni přítomní zaslouží poděkování za jejich účast a zájem. A také za toleranci nad různými nesnázemi, se kterými nezbývalo, než se "poprat". A nakonec, také za jejich toleranci nad mým pozdějším vstáváním (i tak jsem spal polospánkem, kvůli hlídání dalekohledu, snad jen dvě, tři hodiny).

 

Jura

Aktualizováno Středa, 27 Březen 2013 09:54
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.