Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
První seznámení PDF Tisk Email
Sobota, 10 Červenec 2010 00:00

Bylo nebylo, stála na kopci nad Moravskou Třebovou malebná lidová hvězdárnička, do které se sjížděli amatérští astronomové ze široka daleka.
Historii hvězdárny se budu věnovat i v dalších článečcích. Nyní bych chtěla krátce popsat následky opakovaného řádění vandalů a zlodějů: rozkradená nebo zničená pozorovací technika, knihy, ostatní výbavení a pomůcky, rozbitá okna a vylámané mříže.
Vždycky se však našel někdo, komu osud hvězdárny a existence astronomického kroužku nebyl lhostejný a znova a znova se pouštěl do napravování vzniklých škod. Tito lidé to dělali dobrovolně, ve svém volném čase jen proto, aby se zájemci o dění ve vesmíru měli kde scházet, pozorovat nebe, předávat své znalosti laické veřejnosti, zejména dětem.
Jednoho dne však pohár trpělivosti přetekl. Pocit bezmoci vzal amatérským astronomům veškerou energii a chuť do práce. Vůbec se nedivím, posuďte sami:

foto02
Hvězdárna v červnu 2010 (první návštěva proběhla o pár dní dříve, 9.6.2010).

foto09 Zdevastovaný interiér klubovny....

foto05
 Dalekohled (cassegrain) umístěný v pozorovatelně je nepoužitelný.


Pokusíme se hvězdárně vrátit zašlý lesk a znovu ji zpřístupnit "okukovačům" oblohy ( :-) ). Jen tak se do ní vrátí život, jen tak se amatérská astronomie opět vrátí lidem.

Nemáme téměř nic, než odhodlání a díky podpoře majitele hvězdárny, DDM v Moravské Třebové, snad i nějaké penízky na nezbytné stavební úpravy. Je to i na vás a vašich dětech. Určitě všechny pozveme na první veřejné pozorování, tak se neostýchejte a přijďte (termín bude včas oznámen).

 

Aktualizováno Pátek, 19 Srpen 2011 10:46
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.