Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Hodiny na hvězdárně PDF Tisk Email
Sobota, 01 Leden 2011 11:37

Hodiny jsou od toho, aby ukazovaly čas.

Hodiny na hvězdárně jsou však ještě něčím víc. Jsou symbolem!

Měření času bylo od počátku jedním z hlavních úkolů astronomie. Kde bychom byli bez Královské observatoře v Greenwichi (Anglie) ;-). Dnes už jsme o kus dál, přesně o 102,5 metru - International Reference Meridian, ale úcta k historii a sklony k romantice nám stále našeptávají:" Greenwich, Greenwich......"

Stejné je to i s hodinami. Každý druhý budík je řízený rádïem, ale vypadá tak elegantně, jako staré kyvadlové hodiny? Dýchne z něj na vás čas? Ne !

 

Na hvězdárně Boleslava Tecla v Moravské Třebové jsou staré hodiny HH 3 (Elektročas Praha), přesný název: "Hlavní hodiny s přesným minutovým vypouštěním a vteřinovým invarovým kyvadlem a s tepelnou kompensací", rok výroby 1955.

Před invazí vandalů a zlodějů fungovaly. V současné době jsou stejně nefunkční jako hvězdárna, ale snad se nám je podaří zprovoznit, aby se znovu staly připomínkou časů dávno minulých.

 

Horní část a spodní část (foceno mobilem 1.7.2010, vzhledem k nedostatku místa se na jednu fotku celé nevešly :-) ).

Ještě detailík ( pořízený taktéž mobilem 1.7.2010).

(další fotografie na klik v externí fotogalerii)

Pomoc je možná na cestě, ale pokud náhodou někdo víte o dalším nefunkčním kuse (bývaly údajně na nádražích), dejte mi prosím vědět. Nepodaří-li se hodiny zprovoznit, budou muset opustit hvězdárnu, protože jsou napájené el.proudem a jako takové musí splňovat určité normy.

*********************************************************************************************************************************************

Tímto uzavírám kapitolu hodin HH3 a zároveň otevírám novou kapitolu: HH1.

Našel se mladý sběratel, který nabídl výměnu těžko opravitelných HH3 za funkční HH1. Přijel, viděl, vyměnil :-). Děkujeme tímto Jakubovi Hláskovi a také dalším ochotným lidem, kterým nebylo a není lhostejné, čím budeme na hvězdárně měřit čas.

 

Poznámka: fotografie sem vložím až po instalaci hodin na hvězdárně.

Aktualizováno Pátek, 19 Srpen 2011 10:48
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.