Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
I.ročník Malého Messierova maratonu, reportáž PDF Tisk Email
Úterý, 12 Duben 2011 00:00
Malý Messierův maraton přišel, viděl, zvítězil !

Odpoledne soutěže s astronomickou tématikou, večer zajímavá přednáška o sluneční soustavě, noční porozování hvězdné oblohy, přátelská atmosféra, legrace i napětí, poučení i zábava, přesně taková byla sobota 2.4.2011 (a kousek neděle 3.4. ;-) ).
V 15.00 hod SELČ byl v prostorách Domu dětí a mládeže v Moravské Třebové zahájen první ročník akce nazvané "Malý Messierův maraton" (MMM).

*********************************
 Počasí: naprosto zatažená obloha, předpověď amatérského meteorologa a astronoma Břetislava a Jirkova intuice nevylučovaly vyjasnění.
*********************************
Úvodní část programu- soutěžní odpoledne- připravila sekce pro děti a mládež ČAS. 
Testíky, modifikace hry "Riskuj", skládačka, venkovní hra "Na špiony" a kimovka, bodíky soutěžícím přibývaly, před poslední disciplínou byli v čele tabulky (se stejným počtem bodů) dva soutěžící, také další v pořadí nebyli úplně bez šance.
Odpolední soutěže.
O celkovém vítězi nakonec rozhodla soutěž zručnosti, což bylo sestavení řetězu z kancelářských sponek, ovšem pozor, rukama oděnýma do velkých neforemných rukavic (kosmonauti přece musí ve volném vesmíru pracovat oblečeni do skafandrů :-) ).
Vítězkou se stala Jitka, druhé místo obsadil Rosťa.
Pochvalu si zaslouží všichni včetně Rosťovy maminky, která pro nás napekla dobroty, o jakých si kosmonauti mohou nechat jen zdát. 
*********************************
Počasí: stále zataženo, ale začíná to vypadat slibně.
*********************************
Energie dočerpána, program pokračuje přednáškou o sluneční soustavě. Jindřich Žižka (mimo jiné pracovník Astronomického ústavu Univerzity Karlovy v Praze a rodák z blízkého okolí našeho města) si pro nás připravil populárně naučnou přednášku "Masoví vrazi ve sluneční soustavě".
Více než hodinové vyprávění jsme soustředěně poslouchali, sledovali videoprojekci, mladí astronomové- amatéři se aktivně zapojili správnými odpověďmi na Jindrovi otázky. Následnou minibesedu bylo nutné předčasně ukončit, ale naše dotazy sepíšeme, odešleme a počkáme si na písemné odpovědi.
Večerní přednáška.
*********************************
Počasí: téměř jasno !!!
*********************************
Nastává přesun ke hvězdárně, kde už na nás čeká náš kamarád Jirka se svým dalekohledem, Věra s dalším teleskopem a také Miroslav (dalekohledů připravil hned několik).
*********************************
Počasí: úplně jasno. Díky přírodo!
*********************************
Je asi 21.00 hod SELČ (2.4.2011), pozorování začíná. Nálada je výborná, první objekty s označením "M" byly "uloveny". Každý účastník viděl několik objektů z Messierova katalogu, dále nějaké z NGC, samozřejmě i Alcor a Mizar, nejvytrvalejší pozorovatelé i planetu Saturn.
Doslova jsme běhali mezi pozorovacími stanovišti, možná máme maraton i "v nohách", mladé návštěvníky začíná zmáhat únava, mezi 22. a 23.hod nás u hvězdárny zůstalo pět, o něco později jen tři. Konec pozorování asi ve 2.00 hod SELČ (3.4.2011).
Rekord v počtu napozorovaných "M" jsme zcela jistě "netrhli" (podrobnosti budou zveřejněny v pozorovacím deníku hvězdárny), ale s tím jsme ani nepočítali. Nejdůležitější bylo začít.
.........
Myslím, že mohu označit I.MMM za úspěšně položený základní kámen nové tradici při hvězdárně Boleslava Tecla v Moravské Třebové. Tentokrát nás bylo 21, už nyní se těším na příští ročník a další a další zájemce o astronomii.
........
Speciální poděkování patří Andejce Aberlové (DDM Moravská Třebová), Věře Bartákové (ČAS SDM), Jiřímu Graciasovi (náš nepostradatelný pozorovatel oblohy), Jindrovi Žižkovi (profesionální astronom) a manželům Kršňákovým (ochotní dobrovolní pomocníci).
........
Další fotografie ZDE na klik. Z pozorování bohužel žádný snímek nemáme.
........
Reportáž sepsala a všechny účastníky MMM zdraví Dagmar Jarošová (hvězdárna Boleslava Tecla).

Aktualizováno Neděle, 01 Květen 2011 10:06
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.