Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Host do domu.... PDF Tisk Email
Sobota, 26 Listopad 2011 00:00

HBT při DDM Moravská Třebová spolupořádala, pro děti II.-V. ročníku ZŠ ve dnech 18.-21.10.2011, druhý ročník podzimní ekostezky ke "Dni stromu".

Stejně jako v lońském roce na přírodovědnou část navazovala část astronomická (za HBT a SDM ČAS jsem se tohoto úkolu ujala opět já). Loňské téma "Slunce-zdroj tepla a světla" letos vystřídala "Voda a oblačnost na Zemi i ve sluneční soustavě". V populárně naučné přednášce, doplněné videoprezentacemi, se děti dozvěděly, odkud se vlastně na Zemi voda dostala (povídání o kometách a asteroidech), jak funguje koloběh vody na naší planetě, zajímavosti o oblacích. Pak jsme se vydali na virtuální cestu za oblačností ve sluneční soustavě. Znovu se potvrdilo, že děti mají o astronomické informace velký zájem a také už toho někteří celkem dost vědí.

Přivítali jsme také první "přespolní" návštěvu: dvě třídy třeťáčků ze Svitav. Pro tyto vzácné hosty jsme si vyhradili celé dopoledne a připravili pro ně navíc prohlídku hvězdárny, pozorování Slunce teleskopem a Solarscopem včetně zasvěceného komentáře prezentovaného amatérským astronomem.

Celkem naši letošní podzimní stezku absolvovalo 220 dětí+ učitelé. Řadu dalších zájemců jsme museli odmítnout, aby se neopakoval loňský dvoutýdenní maraton ;-).

Domluvili jsme se však na dalších akcích (1-3 denní pobyty v DDM buď zaměřené čistě na astronomii nebo kombinované s dalšími aktivitami, které DDM nabízí, astronomická pozorování na HBT, výjezdní pozorování Solarscopem přímo na školách a dalších akcích pořádaných HBT, DDM v Moravské Třebové a pod záštitou SDM ČAS).

 

Fotografie z návštěvy dětí ze Svitav v externí fotogalerii ZDE na klik. Autorkou foteček je paní učitelka Hana Mauerová.

Aktualizováno Pondělí, 28 Listopad 2011 13:25
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.