Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Lidé a hvězdy PDF Tisk Email
Pondělí, 30 Leden 2012 14:17

Lidé a hvězdy.

Již druhým rokem je veřejnosti opět zpřístupněna hvězdárna, pojmenovaná po panu učiteli Teclovi, který se v minulosti významně zasloužil o její založení a činnost..

Provoz prozatím omezuje probíhající rekonstrukce a nedostatečné vybavení, přesto se nám podařilo získat si přízeň návštěvníků účastnících se různých akcí, zejména dětí a jejich pedagogů, protože při přípravě programu hvězdárny věnujeme zatím nejvíce pozornosti právě dětem.

Jen pár dní před zimním slunovratem roku 2011 nás poctila svojí návštěvou, a rekordmanem se tak stala, třída paní učitelky Faktorové z II.ZŠ Palackého, jenž se k nám vypravila již potřetí, tentokrát večer a navíc v doprovodu několika rodičů a prarodičů školáků.

Připravený program měl tři části: prohlídka hvězdárny s výkladem o astronomické pozorovací technice (pozorovatelna), soutěže s astronomickou tématikou a průběžný výklad o sluneční soustavě (klubovna v přízemí) a asi nejočekávanější část - okukování hvězdné oblohy pomocí různých přenosných astronomických dalekohledů (louka před hvězdárnou).

Prohlídka pozorovatelny jen za světla kapesních svítilen měla tajemnou atmosféru, při soutěžích děti prokázaly znalosti i kreativitu, za což byly odměněny cenami, věnovanými projektem „Zdravé město“.Třetí bod programu, pozorování oblohy, se nám však nepodařilo realizovat. Počasí se navzdory přání všech přítomných neumoudřilo a neobdarovalo nás ani jedinou „dírou“ v oblacích.

Nevadí, astronomové vždy byli obrněni trpělivostí. Až k nám přijde tato skupina dětí znovu, snad se nám podaří prohlédnout si objekty blízkého i vzdáleného vesmíru živě, ne jen na fotografiích.

A třeba je také překvapíme pokrokem v rekonstrukci hvězdárničky, neboť naším cílem je zařadit hvězdárnu Boleslava Tecla mezi ta místa ve městě Moravská Třebová, kde se setkávají lidé s lidmi, generace s generacemi a navíc…lidé s hvězdami.

Aktualizováno Pondělí, 30 Leden 2012 14:45
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.