Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
II.ročník Malého Messierova maratonu, reportáž PDF Tisk Email
Pondělí, 02 Duben 2012 13:28

 Rok se s rokem sešel, opět přišlo astronomické jaro s obdobím pozorovatelnosti všech objektů Messierova katalogu během jedné noci a tím pádem také II.ročník akce, pořádané hvězdárnou Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová ve spolupráci se Sekcí pro děti mládež České astronomické společnosti, nazvané „Malý Messie,rův maratón“.

 I letos byl pro účastníky připraven komponovaný program, skládající se ze soutěžně-naučné odpolední části v DDM a večerní pozorovací v HBT. A jelikož si jasné nebe objednat nemůžeme, zůstaneme u tohoto schématu i při dalších ročnících.

Tentokrát se počasí opravdu „vyřádilo“. Vichr, zataženo, přeháňky, teploty pod 10°C. Již na začátku MMM bylo zřejmé, že dlouhé večerní okukování oblohy nebude možné, přesto jsme doufali, že alespoň malinké improvizované pozorování Měsíce a planet se nám podaří uskutečnit přímo ze zahrady DDM.

Drsné počasí ovlivnilo i návštěvnost, měli jsme takové komorní, téměř rodinné setkání a spoustu času na zábavu.

Řadu úvodních soutěží s astronomickou tématikou na chvíli vystřídalo něco klidnějšího, aby si děti na chvíli odpočinuly: přednáška s videoprezentací o meziplanetární hmotě, kterou připravila Ing.Věra Bartáková. Rázem jsme se ocitli ve světě komet a planetek, tedy ve světě svědků (zároveň pravděpodobných „spolupachatelů“) zrodu života ve sluneční soustavě. Všichni jsme pozorně poslouchali a obdivovali fotografie vlasatic-parádnic pořízených ze Země, ale také pořízené kosmickými sondami. Velmi poutavá přednáška skončila a po nutné občerstvovací pauze pokračovalo soutěžní klání.

dsc09741

Našli předepsané útvary na Měsíci? Našli!

 

 

Další fotografie ZDE na klik.

(autorkami fotografií jsou Věra Bartáková a Andrea Aberlová)


Jediná venkovní hra toho odpoledne nejdříve „vychladila“ zadavatelku, posléze soutěžící. Teplý čaj vše zachránil, čerstvý vzduch vehnal kyslík do mozků, děti ožily a myslím, že hitem celého odpoledne a večera se pak stala hra ve dvojicích hádání pojmů (něco jako bývalo v úvodní části televizní soutěže „Kufr“) a hra s doplňováním písmen (podobná systému hry „Šibenice“).

 Všem soutěžícím tleskám!!! Vítězem se stal Jakub D., nějakou tu odměnu dostali všichni účastníci.

Těsně před 22.hod večerní byla akce ukončena a v DDM zůstali jen nocující.

 

Co říci k pozorovací části MMM?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Na krátkou dobu se kolem 20.00 SELČ udělala díra v mracích, kolem půlnoci bylo dokonce skoro jasno, ovšem vítr byl tak silný, že vytáhnout dalekohled a pokusit se pozorovat by mělo asi takovou šanci na úspěch, jako chtít roztažením paží zastavit otáčení planety Země.

 

A ráno, když se poslední účastníci odebrali k domovům? Svěží větříček roznášel pyl z „kočiček“, později za svitu Sluníčka padala z oblak vodička. Byl přece 1.duben, šprýmů čas…..Děkuji všem, hostům i domácím, pořadatelům i účastníkům, za velmi příjemnou atmosféru.

 


Aktualizováno Pondělí, 16 Duben 2012 13:49
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.