Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Jak jinozemšťané navštívili HBT. PDF Tisk Email
Úterý, 31 Červenec 2012 11:12

Jimozemšťané navštívili Hvězdárnu Boleslava Tecla ! Nechte si vyprávět, jak to všechno bylo….

Jednoho nevlídného dne vstupuji celá udýchaná do kanceláře Domu dětí a mládeže v Moravské Třebové. Čeká mě dohánění restů na webu HBT a potom schůzka astronomického kroužku.

Ještě než jsem se stihla přezout a odložit si bundu jsem seznámena se sympatickým panem profesorem z jedné místní základní školy.

A ještě než si konečně sedáme ke stolu, vyslechnu si co ho za mnou přivádí a bez zbytečných okolků se domlouváme na detailech.

Moravskou Třebovou navštíví skupina mimozemšťanů, přesněji Nizozemců, ze spřáteleného města Vlaardingen. Mezi nimi bude přes dvacet dětí ve věku kolem 12 let a samozřejmě jejich učitelé. Jak známo, dětem je potřeba připravit bohatý a pestrý program, zabavit je (přímo řečeno unavit je :-) ). Návštěva hvězdárny je pro pozdní večerní hodiny ta nejlepší volba, v tom jsem s panem profesorem zajedno a ráda přijímám svůj úkol: připravit pro jinozemšťany malé, zábavně-naučné dobrodružství.

Kolotoč plánování a organizování akce pro děti z Holandska se rozbíhá….

V první řadě je nutné zajistit překonání jazykové bariéry: text soutěže do nizozemského jazyka a mluvené slovo do jazyka anglického.

Ohledně nizozemského jazyka se svěřuji kolegyni ze Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti a za několik málo minut se dozvídám, že překladu se ujme jeden ochotný pan profesor z Prahy.

„Úvodní slovo o HBT do angličtiny přeloží a přednese můj starší syn“, hlásí kolegyně z DDM o pár dní později.

Práci s dalekohledem a komentář v angličtině zcela jistě zvládne kamarád Jirka a já si vezmu na starost vyhodnocení soutěže a v kostýmu hvězdáře se stanu ozdobou klubovny hvězdárny ;-).

 Věřte nevěřte, z mého pohledu dopadlo vše na výbornou a podle reakcí hostů- jimozemšťanů lze soudit, že spokojenost byla oboustranná.

Moc tímto děkuji všem dobrovolným pomocníkům. Bez nich by totiž, stejně jako bez návštěvníků, byla Hvězdárna Boleslava Tecla jen malou budovou- tělem bez duše.

Aktualizováno Úterý, 31 Červenec 2012 11:18
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.