Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Co se v mládí naučíš.... PDF Tisk Email
Úterý, 21 Květen 2013 06:26

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Tak nějak zní staré české přísloví? 

Dovolila jsem si zkusit parafrázovat ono rčení skutkem a aplikovala je na obor zvaný astronomie.

 

Po zkušenostech s dětmi mladšího školního věku jsem se pokusila vytvořit populárně naučný, astronomicky zaměřený program pro děti z mateřských škol. 

Prvním pokusným králíkem byly děti z MŠ Zvoneček v Moravské Třebové, které jsme s kolegyní z DDM navštívily přímo u nich ve školce (pár fotografií ZDE na klik). 

Následovalo doladění komorní verze programu pro realizaci v DDM a na hvězdárně.

 

A pak ? Shodou okolností se ozvala paní ředitelka MŠ "Zdravíčko" z obce Vendolí u Svitav. Jedna z tamních učitelek si schovala propagační materiály, které jsem rozdávala na "Hřebečském slunovratu" (DDM Moravská Třebová tam pořádala doprovodný program pro děti) a když přemýšlely, kam vzít děti na výlet, vzpomněly si na naši hvězdárničku.

 

Dne 12.2.2013 v 9.00 SEČ zastavil u DDM Moravská Třebová autobus, zdánlivě prázdný. Teprve až se děti zvedly ze sedadel, bylo jasné, že osazenstvo MŠ Vendolí dorazilo (40 dětí a několik učitelek), přestože počasí bylo velmi nevlídné.


Vyprávění o Rákosníčkovi a hvězdě, kterou nikdy neviděl, omladinu zaujalo a podle všeho i paní učitelky, neboť si ještě před přesunem na hvězdárnu pro mě připravily další úkol. Vymyslet a zrealizovat přímo u nich v MŠ program na "Pálení čarodějnic". S radostí jsem jejich návrh přijala. Mám ráda výzvy a hlavně šikovné děti a hyperaktivní paní učitelky ;-).

Ale zpět k únorové návštěvě. Přes nepřízeń počasí se děti statečně vyšplhaly ke hvězdárně, jako první skupina asi dvaceti mladších dětí, zbytek je vystřídal asi po půl hodině.

Prohlídka hvězdárny a soutěžní program, trocha povídání, předání hvězdárenských medailí za úspěšné splnění úkolů. Toť ve zkratce vše. Z pochopitelných důvodů (další návštěvy by byly ochuzeny o překvapení) nechci prozrazovat víc ze své hvězdárenské "kuchyně".

Pár fotografií z návštěvy na klik ZDE.

********************************************************************************************************************************************************

O nějaký ten týden později..........přesněji 26.4.2013 od 15.00 SELČ.

 

Program "Hvězdička pro Malou čarodějnici" na čarodějnickém odpoledni v MŠ Vendolí. Počasí nádherné, až na občasný slabý vítr.

Spousta dětí, jejich rodičů a přátel, paní učitelky, skvělá atmosféra.

Nemohla jsem se hnout od svého stanoviště se Solarscopem, ale podle všech indicií a hlášení od pomocníků z ostatních stanovišť vše proběhlo bez problémů.

p1120102

Další fotky z akce na klik ZDE.


Děti mi po splnění úkolů chodily říkat, co zjistiy. Jak to s těmi hvězdičkami je. I dospěláci se aktivně zapojili a pomáhali svým ratolestem s plněním úkolů. Všichni nakonec rozluštili hádanku a zasloužili si odměnu. 

Jsem velmi vděčná za tuto inspirující zkušenost. Moc děkuji za pomoc při přípravě akce i při realizaci kolegyni z DDM Andrejce Aberlové a naší "Malé čarodějnici" Hance.

Všem z DDM děkuji, že mě v těch mých šílených nápadech pro hvězdárnu podporují :-).

Paní učitelky z MŠ "Zdravíčko" mají můj obdiv a moc se těším, že se u nás tak za dva roky znovu ukážou.

 

 
 Aktualizováno Úterý, 21 Květen 2013 12:14
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.