Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Co se vleče neuteče PDF Tisk Email
Čtvrtek, 23 Květen 2013 05:44

Co se vleče neuteče (ale na klidu nepřidá).

Například rekonstrukce Hvězdárny Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová. Každý rok pokročí, kam až to finanční možnosti dovolí. 

Odrazovým můstkem byla oprava střechy a přízemních prostor.

Následovaly průběžné úpravy interiéru, oprava schodiště na pozorovatelnu, pořízení nového dalekohledu.

 

Návštěvníků slibně přibývá, skupiny bývají čím dál více početné, věk hostů stále rozmanitější a požadavky na program čím dál náročnější.

Letošní jarní nápor si vyžádal svou "daň": nutnost urychleně rozšířit prostor pro konání akcí přímo na hvězdárně, respektive akcí bez mezipřistání v DDM.

 

Takže co? Vyhrnout rukávy, poděkovat v duchu za dlouhou zimu, během níž se mi podařilo předpřipravit si spoustu věcí potřebných pro letošní program a činnost na hvězdárně a v rámci možností se pustit do úprav interiéru 2.NP (pozorovatelna, místnost vedle pozorovatelny, chodbička) a také úprava místnůstky pod schodištěm (WC, vlastně chemické WC).

Na řemeslné práce byla najata firma (trošku jsem jim pomáhala :-) ). Jako u každé starší budovy se vynořilo pár menších technických problémů, ale vše dobře dopadlo. Zbývá dodělat některé detaily, jako olištování, některé povrchové úpravy. Musíme počkat, až zase budou penízky. A něco zvládneme sami. Pamaloučku, polehoučku, co se vleče, neuteče ;-).

2013-05-07 10.47.16

(práce na pohotovostní místnůstce)


Důležité je, že se na hvězdárně téměř zdvojnásobil prostor, využitelný pro pořádání akcí s programem. 

Už jsem se pustila i do výzdoby. Místnost vedle pozorovatelny se změnila na prostor pro barvy vesmíru. Základ jsem jí dala já, ostatní už je na dětech, jaké obrázky nám dodají.

2013-05-16 12.44.31

(místnost pro obrázky od dětí)


Chodbu postupně vyzdobí fotografie a reprodukce fotografií.

2013-05-16 12.46.10


Pozorovatelnu jsem se nakonec rozhodla vyzdobit trochu netradičně. Zaměřujeme se především na astronomii pro dětské návštěvníky a jelikož zákony schválnosti fungují stejně nekompromisně jako zákony přírodní, má-li být součástí programu pozorování, počasí nám nepřeje (slušně řečeno). Planetárium se nám nikam nevejde. Ani to nafukovací ;-). 

Co zbývá? Žádné světlé dřevěné obložení, žádná světle modrá barva podhledů. Pařížská modř kam se jen podíváte! To je to pravé!

2013-05-16 12.46.26

(to je teprve začátek :-) )

Dokončení výzdoby bude běh na dlouhou trať, ale jestli se to povede, budou mít děti i snílci malý kousek vesmíru přímo na hvězdárně.

Kousek malý a přece bez hranic. Jako fantazie.

 

Více fotografií z průběhu počátku úprav ZDE na klik.

 Aktualizováno Čtvrtek, 23 Květen 2013 08:18
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.