Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Noc na hvězdárně 29.6.2013 - report PDF Tisk Email
Úterý, 02 Červenec 2013 08:55

I. prázdninová "Noc na hvězdárně" proběhla 29.6.2013.

 

Tatínek nám přivedl syna Tomáše (2.třída) a neteř Annu (6.třída). 

Dále byli přítomni Boris nejml., Aneta, já (za pořádající) a náš kamarád dospělák Standa.

Nejdříve jsme všem nováčkům ukázali hvězdárnu a pak jsme tatínka poslali domů s tím, že kolem 22.hod SELČ začneme pozorovat, tak že může také přijít nakouknout do okuláru dalekohledu.

 

Program jsme zahájili pozorováním Slunce pomocí Solarscopu a přes sluneční filtr (dalekohledem už jsme na něj z pozorovatelny nedohlédli).

Popovídali jsme si o Slunci a o slunečních skvrnách,  byly moc hezky pozorovatelné. Ty v červeném kroužku na obrázku níže jsme viděli krásně zřetelně.

hmi200

(Fotka pořízená kamerou HMI sondy SDO.)

 

Potom mladí "lovci Slunce" dostali speciální hvězdárenské zápisníky a omalovánky. Vymalovat, zastřihnout, vlepit do zápisníku. Hezky venku u stolu splnili i tento úkol. 

Dalším úkolem byla znovu práce s omalovánkami. Tentokrát dostali čtyři různé obrázky(omalovánky) Slunce a měli je podle vzhledu přiřadit k ročním obdobím a také vymalovat a vlepit do zápisníku. 

Začalo se připozdívat, tak než jsme nachystali táboráček, trocha práce s knihou přišla vhod. Každý si našel v dětském Atlase vesmíru nějakou věc, která ho zajímá a společně jsme si o tom popovídali. Tom si vybral dalekohled a Anna planetu Saturn. 

Výborná témata, obojí nás ten večer ještě bude zajímat ;-).

Potom už opékání buřtíků, hlad byl veliký.

Znovu se trochu ochladilo, takže další astronomické pátrání se konalo v klubovně hvězdárny.

Následovala naše oblíbená hra se slepými mapkami souhvězdí. Správně doplnit název souhvězdí a všechny body na mapce obsadit barevnými papírovými hvězdičkami pomocí lepidla. Šikulové, zvládli vše správně, jen jeden malinký chytáček jsme museli opravit (neprozradím jaký :-) ).

Průběžně dostávali mladí návštěvníci odměny a protože už byla venku konečně pořádná tma, odměna největší je čekala na pozorovatelně: okukování oblohy. Dorazil i Tomášův tatínek, který se k nám přidal.

Na pozorovatelně bylo citelně chladno, obloha polojasná, první cíl našeho pátrání byl proto jasný: planeta Saturn. Po pohledu na ni jsme všichni netrpělivě toužili.

Při zvětšení 43x byl sice drobný, ale naprosto ostrý, viděli jsme nádherně i prstence a několik jeho měsíců.

 

saturnstell

(Obrázek vytvořen v programu Stellarium.)


Pak se Saturn schoval na delší dobu za mrak, stejně jako M57, kterou jsme chtěli návštěvníkům ukázat.

Tak jsme si to namířili do souhvězdí Herkules. M13 se nám i při tak malém zvětšení (46x) po okrajích hezky "rozsypala" na jednotlivé hvězdy, takže také spokojenost.

 

Pak ještě jednou Saturn, abychom si byli jisti, že ho Tomáš viděl. A pak zima a mraky. Optika se mlžila, zraky únavou slábly.

 

V klubovně jsme se potom domluvili, že děti tentokrát na HBT nepřenocují (tímto prosím maminky mladších dětí, nevolejte jim během jejich pobytu na hvězdárně ;-) ).

Tomáš i Anna dostali sebou domů další omalovánky a slíbili, že nám přinesou ukázat, jak se si s nimi poradili.

Medaile za výborný výkon si však zasloužili tak jako tak. 

Tomáš prý usnul cestou domů v autě. Asi ho ty zážitky zmohly. Přiznám se, že i mě.

 

Kdo přijde na další, již II. "Noc na hvězdárně"? Nějaké rezervace už jsou, nečekejte na počasí, zábavu si najdeme i tak. 

 

Poznámka: nutně potřebujeme rozšířit sbírku okulárů. S tím 28mm si prostě nevystačíme.....


Aktualizováno Pondělí, 19 Srpen 2013 15:27
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.