Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Noc na hvězdárně 13.7.2013 - report PDF Tisk Email
Úterý, 16 Červenec 2013 08:33

 III. prázdninová "Noc na hvězdárně" proběhla 13.7.2013.

Místa si rezervovali dva bývalí kroužkaři David a Filip, kteří sebou přivedli svého bratrance Michala z Olomouce a kamaráda Honzu. 

Další přítomní: já (Dáša) a Boris st.

 

Program byl dán předem, protože většina přítomných už na hvězdárně byla. Žádné omalovánky apod. Pozorování, pokusy a docela těžká, ale zábavná, logická hra. No a opíkačka, samozřejmě :-).

 

Pomocí Solarscope jsme pozorovali Slunce a moc pěkně jsme viděli sluneční skvrny v aktivní oblasti 1791.


fotografie0149

ar 1791

 

Fotografie stínítka Solarscopu pořízená mobilem, autor Boris st., úprava v Gimpu: potažení křivek pro zvýraznění skvrn a označení AR 1791 červeným kroužkem.

 

Sluneční skvrny jsme si pak prohlédli ještě také dalekohledem přes sluneční filtr nasazený na mimoosou díru v krytu tubusu při zv. 46x. Kluci se učili manipulovat s dalekohledem, tentokrát alespoň jemný posuv pomocí ovladače, volba rychlosti posuvu, to co potřebují umět i poslepu.

 

Pak následovaly pokusy. Různé druhy zvětšovacích skel (čoček) a papír s černobílým potiskem. Kluci si vyzkoušeli, že černá barva se opravdu rychleji ohřeje a pomocí čoček se pokoušeli papír zapálit. 

Ověřili si, že papír do tiskárny je hořlavina IV. třídy, tedy je zapotřebí docela vysoké teploty k zapálení. Nakonec se jim podařilo propálit do papíru díry docela malých rozměrů. Osvědčily se čočky menších rozměrů (kvůli hmotnosti skla) a černě potištěná část papíru. 

 

fotografie0153

Pokus probíhal pod dozorem dvou dospělých osob na místě, kde je prostor pro ohniště, tedy poměrně nízká pravděpodobnost vzniku úrazu nebo požáru.

 

Potom jsme pozorovali Měsíc za denního světla opět pomocí dalekohledu, tentokrát již při plně otevřeném tubusu a opět při zv.46x. 

Kluci se nasvačili, trochu proběhli a pak si dali chvíli pauzu na odpočinek.

 

Potom jsem jim rozložila logickou hru, vyrobenou na motivy hry "Labyrint". My máme ručně vyrobenou variantu a sice astronomicko-kosmonautickou. Myslím, že hra zaujala a donutila pány kluky zapojit šedé buňky mozkové.

fotografie0156

 

Následoval táborák, opíkačka, povídání. 

Také jsme luštili jednu záhadu. Na mracích se čas od času objevovala světla, pohybující se a mizející. Na záměrnou světelnou show to bylo moc slabé, na blesky moc pravidelné.

Vystoupali jsme na pozorovatelnu a namířili na planetu Saturn. To malé zvětšení mě začíná štvát. K tomu velmi nízká oblačnost honící se po obloze, zkalibrovat dalekohled na tři hvězdy nemožné, na jednu jen těžko, protože zrovna ty vhodné také nebylo možné najít přes mraky. Pozitivní byla teplota vzduchu: 23°C .

Ale zase se nám podařilo zjistit, co jsou ta tajemná světla na západní straně. Oblačnost tam byla opravdu tak nízká, že se od nich odrážela světla aut vyjíždějících z tunelu na Hřebči. Zajímavé, ale ne pro mladé astronomy, kteří přece jen doufali v UFO :-).

Co následovalo? Až někdy do půlnoci honba za dírami v mracích, pak uzavření pozorovatelny a šlo se spát. No spát, kluci v klubovně u pozorovatelny určitě hned neusnuli, narozdíl ode mě. 

Kolem 2.00 v noci se přihlásila o slovo alergie na prach jednoho z návštěvníků a tak jsme je po telefonické domluvě dopravili domů. Škoda, obloha byla tou dobou krásně jasná.

 

Další fotografie  ZDE na klik.


Poznámka: děkuji moc svému pomocníkovi Borisovi st.  

Aktualizováno Úterý, 16 Červenec 2013 11:14
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.