Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Alfiáda - 2 reporty v jednom PDF Tisk Email
Neděle, 11 Srpen 2013 05:47

V sobotu 3.8.2013 od 21.30 SELČ do cca 23.30 SELČ proběhla "Alfiáda" tak trochu nanečisto.

Den předtím mi totiž jedna bývalá kolegyně, nezapomenutelná dáma, zavolala, jestli by se nemohla dostavit na hvězdárnu s celou rodinou.

Přijeli i přes mé upozornění, že mám jen jeden použitelný okulár, že dalekohled na pozorovatelně ještě není v ideální pozici, prostě se ve velké části jejich rodiny zájemci o astronomii nenechali zastrašit :-). Jana, Jan, jejich sestřenice s dcerou- předškolačkou Majdou.

Pozorování planety Saturn bylo nutné provést co nejrychleji po jejich příjezdu, jenže přehřátý dalekohled chvíli odmítal spolupracovat. Nakonec se umoudřil a Saturn se nám zjevil v okuláru při zvětšení 43x (nevím proč, ale dvě pozorování po sobě jsem lidem namlouvala, že zvětšení je jen 36x, tak si to prosím opravte ve svých zápisnících. Asi jsem měla zafixovanou teplotu vzduchu ve stínu ;-) ). Vidět byly i některé Měsíce. 


saturn 3.8.2013

(obrázek vytvořen v programu Stellarium)

 

Nějakou dobu jsme se věnovali pozorování planety a povídání si a pak jsme sešli dolů do klubovny počkat si na tmu. Zase trocha povídání, trocha hraní si se souhvězdími. Majda si udělala zápis do svého nového astronomického zápisníku, dokonce našla planetu Saturn i mezi obrázky, které jsem jí ukázala. Za splnění úkolu odměna a pak zase šup na pozorovatelnu. Všichni si mohli vyzkoušet, jaké to je ovládat dalekohled, pokoušet se najít něco v té záplavě hvězd. Nad námi občas proletěl meteor, co víc si přát.

(já osobně si pro hvězdárnu přeji konečně doplnění pozorovací výbavy, stavebí úpravu pilíře pod montáž dalekohledu a také zprovoznění pohonu střechy) 

Na závěr jsme si protáhli těla při společném úsilí zavřít posuvnou střechu. Venku jsme se ještě nějakou dobu loučili a já si říkala v duchu i nahlas, že takto má vypadat ideální sestava pozorovací skupinky. 

 

 

V pondělí 5.8.2013 od 21.30 SELČ do cca 0.30 SELČ proběhla Alfiáda se všemi náležitostmi.

Návštěva rodiny paní Boženky byla domluvena měsíc předem, dárek k narozeninám manželovi. Přišlo mi to velmi milé a lichotivé, že někdo je ochoten dát k narozeninám návštěvu na naší hvězdárničce. Přesně na čas dorazila pětičlenná skupinka, dva dospělí a tři náctiletí. Velmi příjemní lidé na první pohled. 

I v tomto případě jsme se nejdříve vrhli na pozorování planety Saturn. Opět zvětšení 43x, opět hezký obraz i s měsíci. 

saturn 5.8.2013

(obrázek vytvořen v programu Stellarium)

 

Potom jsme se přesunuli do dolní klubovny a Alfiádu si dali se vším všudy. Od hledání na mapě, zápisu do pozorovacího deníku, pak nalezení souhvězdí i alfy na obloze. Prozradím, že jsem zadala nepříliš lehký úkol pro teleskopické pozorování, ale jinak Lyra a její alfa Vega splnily všechny požadavky, které jsou v Alfiádě kladeny.

Pak honem na pozorovatelnu, naučit se základy ovládání dalekohledu (nikoliv navádění, pouze manuální vyhledávání). Všech pět účastníků si ověřilo, že koukat na oblohu pouhýma očima, pak hledáčkem a pak 250 newtonem, to je panečku rozdíl. Hledat Vegu bylo jako hledat zrnko písku na pláži. Ale pozor! Zadařilo se. Oslavenec si hrál s dalekohledem s takovým zaujetím, že my ostatní jsme se věnovali číhání na Perseidy. A dočkali jsme se několika pěkných kousků.

Ještě jsme si pověděli spoustu obvyklých informací, které se tak na hvězdárně říkají a pro zajímavost jsme si našli na obloze souhvězdí Delfína. Malé, ale poměrně výrazné. Jak to říct...takové roztomilé :-). 


delfn

(obrázek vytvořen v programu Stellarium)

 

Na některých hostech už se začala viditelně projevovat únava, proto jsme se domluvili, že si pravděpodobně pozorování někdy zopakujeme, snad už s lepší výbavou našeho dalekohledu.

Následovalo povinné cvičení - zatažení a zajištění střechy.

Odměny předány, dokonce i oblíbené omalovánky :-).


Těším se na více takových skupinek. Když jsem Alfiádu vymýšlela, přála jsem si, aby vypadala přesně takto. 


Aktualizováno Pondělí, 19 Srpen 2013 15:25
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.