Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová
Příště se sejdeme na hvězdárně. PDF Tisk Email
Neděle, 22 Září 2013 10:07

Hvězdárna Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová má své sídlo na kopci a cesta k ní je náročná. Pro tentokrát jsme udělali vyjímku a sešli s astronomií na útulné nádvoří renesančního zámku v Moravské Třebové.

V komorním prostředí zámeckých arkád a Městské knihovny Ladislava z Boskovic proběhla dne 21.9.2013 akce, jejímž cílem bylo přiblížit veřejnosti, co se to vlastně děje na hvězdárně, v tom domečku nad městem.

Členové Občanského sdružení Hvězdárna Moravská Třebová (dále jen o.s. H.M.T.) připravili pro návštěvníky ukázky hrátek s optikou (fyzika je věda krásná), pro nejmladší hosty byly připraveny hry a výtvarná soutěž o ceny, pro starší děti doplňovačky a kvízy (vše s astronomickou tématikou). 

V dětském oddělení knihovny byl po celou dobu k dispozici astrofyzik, který obvykle v Moravské Třebové o astronomických tématech přednáší. Tentokrát se ho mohl každý zeptat na cokoliv z oblasti astronomie a třeba s ním i podiskutovat. 

Osvěžujícím bylo "jahodové" vystoupení malých mažoretek (Střípky III.). Potěšily i Slunce, které se na chvíli prodralo z mraků, aby se na ně podívalo.

A když se ukázalo Slunce, musel okamžitě ke slovu náš Solarscope, oblíbená pomůcka dětí pro pozorování Slunce projekční metodou.

Také dobročinný bazárek byl úspěšný, výtěžek je určen na provoz internetového připojení HBT.

Počasí nám sice příliš nepřálo, nepříšly davy návštěvníků, ale pozor!!! Akci považuji za velmi úspěšnou, protože se nám podařilo rozšířit základy povědomosti lidí místních i přespolních o tom, že v Moravské Třebové existuje něco tak vzácného, jako lidová hvězdárna. Že její program je pestrý a bohatý, starají se o ni lidé se srdcem na pravém místě, prostě že stojí za to vyšlápnout si na kopec a příště se s námi sejít na hvězdárně.

 

2013-09-21 10.34.26

Tady se hlavně kreslilo a soutěžilo.

 

Velmi děkuji za spolupráci spolupořadatelům: Zdravé město Moravská Třebová, Zámek Moravská Třebová, DDM Moravská Třebová, Městská knihovna Ladislava z Boskovic Moravská Třebová, Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti a v neposlední řadě členům o.s. H.M.T a dobrovolníkům.

Dobrovolníci - Katka Šedá, Aneta Sedláková, Andrea Aberlová, Aneta Kořínková.

Členové o.s. - Ing. Věra Bartáková, Mgr. Jindřich Žižka, Ing. Lumír Vitha, Boris Jaroš ml. a moje maličkost - Dagmar Jarošová.

 

Na další setkání ať už na hvězdárně nebo při nějaké z akcí se těší Dáša :-).

 

Další fotografie budou dodány později.

 

 

Aktualizováno Pondělí, 23 Září 2013 12:40
 

Vytvořil Tomáš Alexandr - AZ-line s.r.o.